Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dokončily a úspěšně předaly prestižní dodávku obřích částí magnetu urychlovače částic pro Spojený ústav jaderných výzkumů (anglicky Joint Institute for Nuclear Research = JINR) se sídlem ve vědeckém městě Dubna v Rusku. Urychlovač je obdobným zařízením, jaké je známé z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. JINR je mezinárodní mezivládní institucí a výzkumným centrem s vysokým kreditem u světové vědecké obce. „Díly z VHM odcházejí do této prestižní instituce po dvouletém úsilí a jsou obrovskou referencí o českém know-how,“ uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.
Výrobě částí urychlovače předcházela společná práce VHM s JINR na výrobní dokumentaci. Hodnota všech prací a dodávek je tak v desítkách milionů korun. Samotné zařízení je za zhruba 35 milionů korun. Rozměry výsledného celku, který se skládá ze špičkových výkovků a precizně svařovaných dílů, jsou úctyhodné. „Průměr středového kruhu je 6,6 metru, délka celého kompletu dosahuje devíti metrů, výška je osm a šířka 7,6 metru,“ doplnil specialista VHM pro tento typ zakázek Jaroslav Havránek.
Zakázku VHM získaly především díky uzavřenému výrobnímu cyklu, ve kterém hraje podstatnou roli vlastní ocelárna. Společnost je schopná dodat vše od vlastních vysoce kvalitních výkovků z oceli až po celé výrobní linky. Navíc má technologickou návaznost na rychlokovárnu Vítkovice Hammering, která zatím jako jediná v Evropě dokázala překovat největší titanový ingot.
VHM má 175letou tradici (od roku 1843, kdy tehdejší Rothschildovy železárny rozšířily výrobní program původní Rudolfovy huti z roku 1828 o strojírenství). Disponuje vlastním know-how pro výrobu od metalurgie, přes produkty pro trvale udržitelné zdroje energií až po obranný průmysl. Zhruba 80 procent své výroby VHM vyváží. Především do zemí EU (zejména do Německa), ale také do USA, Ruska, Kanady, Brazílie, Indie i na další trhy. V současné době firma v rámci procesu oddlužení přechází pod manažerskou a vlastnickou kontrolu společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada.